adres: ul. Nowy Świat 27

data otwarcia: 1940

Założycielem kawiarni był prof. Bolesław Woytowicz, wybitny kompozytor, pianista oraz pedagog. Na początku lokal nosił nazwę „Dom Sztuki”, w 1941 roku został przemianowan na „Kawiarnię prof. B. Woytowicza”. Pomysł utworzenia lokalu wynikł z wielkiego zamiłowania prof. Woytowicza do ludzi sztuki. Za pośrednictwem kawiarni chciał wspierać artystów, którzy zostali bez środków do życia. W lokalu występowali głównie wykonawcy związani z muzyką poważną. Bolesław Woytowicz kontynuował swoją działalność również po wojnie. 

Mapa udostępniona z serwisu mapa.um.warszawa.pl

GALERIA

ZOBACZ WIĘCEJ
>>>

ZOBACZ WIĘCEJ
>>>

ZOBACZ WIĘCEJ
>>>

ZOBACZ WIĘCEJ
>>>

ARTYŚCI ZWIĄZANI Z KAWIARNIĄ

WIKTORIA CALMA

EWA BANDROWSKA-TURSKA

LUCYNA SZCZEPAŃSKA

WSPOMNIENIA

W imprezach tych uczestniczyli między innymi: pianiści Zbigniew Drzewiecki, Jan Ekier, Roman Jasiński, Maria Wiłkomirska, wiolonczeliści Dezydery Danczowski i Kazimierz Wiłkomirski, skrzypaczka Eugenia Umińska, śpiewaczki Wiktoria Calma, Ewa Bandrowska-Turska, Ada Sari.

Tomasz Szarota, Okupowanej Warszawy dzień powszedni, Czytelnik, Warszawa 2010.

 

 

9 VII 1943

Byłam dziś na koncercie [Ireny] Dubiskiej: Sonata VIII c-moll Beethovena, Karłowicza koncert skrzypcowy. Moje doznania muzyczne są tak silne, że mogą mi umożliwić starość – gdyby nie wszystko, co temu przeszkadza. Wiele minęło miesięcy, odkąd nie słyszałam dobrej muzyki. Na ostatni bis zagrała Szymanowskiego Źródło Aretuzy. Upajającą rzeczą było słuchać tego i pamiętać, i nie móc się wydziwić tej nieustającej sprawie przemijania – tak utrwalonego.

Zofia Nałkowska, Dzienniki czasu wojny, Czytelnik, Warszawa 1972.

 

POWRÓT DO MENU

zamknij